Mnoho žen vnímá klimakterium, jako ztrátu své ženskosti, plodnosti a přiblížení se stáří. Pokles hormonu estrogenu a postupné snižování tvorby vajíček až do úplného vyhasnutí vaječníků, je pro ženu těžké období, které pociťuje na fyzické a psychické úrovni. V dnešní době klasická medicína používá hormonální substituční terapii. Mnoho žen ovšem hormonální substituci nemůže užívat, kvůli nežádoucím účinkům. Vhodnou a účinnou alternativou je fytoterapie.

Menopauza začíná kolem 45. roku života a může trvat i několik let. Před samotnou menopauzou je období označované premenopauza, kdy cyklus začíná být nepravidelný. Jsou i ženy, které subjektivní potíže spojené s přechodem vnímají i desítku let. Některé mají štěstí, že si sotva všimnou, že je již přechod za nimi a mimo ztráty menstruace nemají žádné potíže. Těm šťastnějším gratuluji. Budeme se věnovat těm ženám, které takovou výhodu nemají a v denním životě jsou omezovány příznaky menopauzy.

Mezi nejčastější problémy spojených s klimakteriem patří:

  • Pocení
  • Návaly krve do hlavy
  • Kolísání krevního tlaku
  • Bušení srdce
  • Nervozita
  • Deprese
  • Podrážděnost
  • Suchost poševní sliznice
  • Změna libida
  • Osteoporóza- řídnutí kostí
  • Únava
  • Nespavost
  • Bolesti hlavy
  • Otoky nohou
  • Přibývání na váze

Byliny vhodné na psychickou rovnováhu a při poruchách spánku:

Kontryhel žlutozelený (Alchemilla xanthochlora): kontryhel má blahodárný vliv na psychickou pohodu ženy, má uklidňující účinky, celkově příznivě ovlivňuje potíže spojené s menopauzou. Pravidelným užíváním kontryhelu podpoříte zmenšování některých typů myomů. Užívejte 2-3 šálky denně.

Sporýš šípovitý (Verbena hastata): velmi vhodná bylina, která uklidňuje úzkost, podrážděnost a výkyvy nálad v období přechodu, uvolňuje křeče a zmírňuje bolesti hlavy. Čajovou lžičku sporýše přelijeme horkou vodou a necháme odstát 15-20 minut, pijeme 2-3 šálky denně.

Rozmarýna lékařská (Rosmarinus officinalis): při nervovém vypětí a rozladěnosti. Užívat jednou denně jeden šálek

Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea): velmi vhodný adaptogen při nervovém vypětí až vyhoření. Podporuje zdravý spánek a stimuluje nervový systém. Významně prospívá srdci, posiluje imunitu. Vhodné užívání ve formě tinktury a tabletách.

Byliny vhodné na fyzické potíže spojené s menopauzou:

Měsíček lékařský (Calendula officinalis): jedna z nejdůležitějších bylin při premenopauze již při prvních náznacích blížící se menopauzy jako je nepravidelná menstruace užívat pravidelně 1-2 šálky denně. Preventivní užívání zmírní obtíže spojené s menopauzou.

Srdečník obecný (Leonurus cardiaca): snižuje vysoký krevní tlak, uklidňuje nervový systém a pomáhá při bušení srdce, tlumí bolesti hlavy způsobené menopauzou a problémy s nespavostí, kdy usínání je bez problémů, ale žena se probouzí kolem třetí hodiny ranní a již neusne. Užívá se jedna polévková lžíce na 250ml vroucí vody 1-2x denně. Zvýšená opatrnost je třeba u žen, které berou léky na ředění krve!

Ploštičník hroznovitý (Cimicifuga racemosa): Velmi ceněná bylina na všechny fyzické projevy menopauzy od návalů horkosti, suchosti vaginální sliznice, pocení. Obsahují fytoestrogeny, které přispívají k ochraně organismu před vznikem rakoviny prsu. Opatrně u osob s citlivým žaludkem a nemocemi jater. Užívat ve formě tinktury či v doplňcích stravy dle doporučení konkrétního výrobce.

Drmek obecný (Vitex agnus castus): vhodný při návalech, nočního pocení, v homeopatickém provedení stimuluje libido, tlumí bolesti hlavy. Doporučuje se při tvorbě děložních myomů. Opatrně u osob užívajících antipsychotika a perorální antikoncepci.

Červený jetel (Trifolium pratense): obsahuje isoflavony látky patřící do skupiny fytoestrogenů, nejčastější složka přírodních preparátů na potíže spojené s menopauzou. Působí preventivně proti osteoporóze, omezuje návaly horka, redukuje pocení. Isoflavony obsahují další rostliny sója, len, čočka. Ovšem množstvím fytoestrogenů se červenému jeteli nedokážou vyrovnat.

Další látky vhodné užívat při klimakteriu:

Vitamin D, hořčík, fosfor, vápník vitamín K2 proti řídnutí kostí a zhoršení kvality zubů.

Bohatým přírodním zdrojem vápníků je mák, sardinky, mořské řasy, čerstvé fíky.

Psychickou podporu a deprese zlepšuje odvar s třezalky tečkované. Pozor třezalka má velmi mnoho nežádoucích účinků a interaguje s mnoha léky. Proto vždy je vhodné před užitím upozornit jaké léky užíváte. Proto doporučuji dát přednost třezalce v homeopatické podobě, kde tyto nežádoucí účinky nejsou. Při užívání třezalky opatrně na slunce je fotosenzitivní a hrozí vznik vyrážky.

Šalvěj lékařská redukuje pocení vhodná ke koupelím i vnitřnímu užívání.

Vitamíny skupiny B, a zásadotvorné potraviny.

Na vaginální suchost použít lubrikační gely či krémy s kyselinou hyaluronovou. Seženete v lékárnách.

Vyvarovat se alkoholu a kouření.

Vhodné jsou procházky, práce na zahradě, dostatek pohybu. Hlavní je udělat si čas na sebe, na své zájmy. Mít ráda své tělo i se všemi změnami, které sebou čas přináší.

Zdroj:

Jak se léčit přírodními prostředky: Jiří Bodlák

Adaptogeny: David Winston, Steven Maimes

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *