Latinský název: Rhodiola rosea
Čeleď: crassulaceae – tlusticovité
Další názvy: Rose wort, rhodiola, zlatý kořen, hong jing tian
Sbíraná část: tříletý kořen
Zeměpisné rozšíření: Severní oblasti Kanady, Skandinávie, Sibiře, Altaj. Můžeme se s ní setkat i v Alpách, Karpatech. V českém prostředí se můžeme setkat s rozchodnicí v Krkonoších či ve vyšších polohách na Slovensku. V Čechách patří mezi kriticky ohrožené druhy.
Botanický popis: Rozchodnice je víceletá až vytrvalá dvoudommá rostlina dorůstající do výšky až půl metru. Má ráda písčité až kamenité půdy, podnebí chladné s přímým sluncem. Vhodná do skalek.
Výhonek má přisedlé, střídavě ploché až trojhranně ztluštělé listy. List je dlouhý až 3cm a široký až 1cm. List je elipsovitého tvaru, protažený celokrajný. Špičku má zostřenou na konci s pár zoubky. Květenství je štítovité vyrůstající v mnohočetný chocholík.
Květ vyrůstá obvykle po třetím roce života rostliny. Samčí květy jsou velké zhruba 7mm, žluté až žlutozelené barvy. Samičí květ tvoří tobolku s vykukujícími bliznami. Kvete od května do června. Plod je zelený až červený měchýřek. Semeno drobné hnědé, vejcovitého tvaru. Semena dozrávají od srpna do září. Oddenek je šedožlutý, v řezu načervenalý a voní po růži.

Obsahové látky: flavonoidy, glykosidy-z nich nejdůležitější rhodiolosid. Obsahuje rosaviny-rosin, rosavin, rosarin)- anxiolytický efekt, monoterpeny, kyselinu gallovou a kávovou, silice, mangan
Použití: odvar, tinktura, prášek.

Indikace: Adaptogen, tonikum nervového systému, anxiolytikum, přírodní antidepresivum. Stimuluje imunitní systém, zvyšuje fyzickou výdrž, má antivirové účinky.
Od dávných dob ji používali lidé v Tibetu a na Sibiři přes zimu, jako prevence před onemocněním.
Vyživuje čchi plic, zlepšuje léčbu plicních onemocnění například tuberkulózy, zápalu plic.
Dále má hemostatické účinky, výrazný je i adstringentní efekt, který se využíval při úplavici, či při břišní kýle a u vaginálního výtoku.
Velmi vhodné její použití je u osob trpících výškovou chorobou a slabým sluchem, vlivem práce v příliš hlučném prostředí.
Upravuje hladinu cukru v krvi, ovlivňuje žlázy s vnitřní sekrecí, kde může mírně aktivovat činnost štítné žlázy.
Posiluje srdeční sval při nadměrné zátěži stresem, arytmií, městnavým srdečním selháním.
U mužů při delším užívání funguje jako afrodisiakum, zlepšuje poruchy erekce.
U žen zlepšuje bělotok, upravuje nepravidelnou menstruaci a neplodnost.
Zmírňuje projevy Alzheimerovy a Parkinsonovy nemoci.
Účinky na psychiku: Výhodou rozchodnice je její chladný adaptogenní účinek, to znamená, že vyrovnává psychickou nerovnováhu, ale nestimuluje nadmíru. Nezpůsobuje nervozitu, podrážděnost, nespavost na rozdíl od červeného ženšenu. Zvyšuje bystrost a hbitost, posiluje paměť, působí antidepresivně, omezuje únavu. Využívá se u osob trpících ADHD a po zraněních hlavy. U vrcholových sportovců zvyšuje výdrž a výkonnost. Slouží ke stimulaci oslabeného imunitního systému vlivem přepracování, fyzickou zátěží, chemoterapií a ozařováním. Látky obsažené v rozchodnici snižují vyplavování stresových hormonů a významně zvyšuje energii v buňce. Velmi vhodné je užívání rozchodnice u únavového syndromu.
Kontraindikace: nedoporučuje se používat déle než 6 týdnů v kuse. Již raději nekombinovat s jinými adaptogeny. V těhotenství a v kojení raději také neužívat.
