Květová voda získaná parní destilací z květů hořkého pomeranče.

Pomerančovník hořký: lat. Citrus aurantium

Čeleď: routovité lat. Rutaceae

Pomerančovník hořký je stálezelený strom původem pocházející ze subtropické Asie, který nyní hojně roste ve středomoří, kam jej dovezli křižáci na svých výpravách. Má rád výživnou hlinitou až jílovitou půdu a daří se mu na slunných stanovištích.

Pomerančovník dorůstá do výšky 5 až 10 metrů. Koruna je souměrná. Kůra je hnědošedé barvy. Listy jsou oválné, dlouhé 7-10cm. Rostou na větvích ve střídavém uspořádání a mají tmavozelenou barvu. Kvete od května do června.

Květy jsou bílé, pevné a úzké s příjemnou vůní. Jsou oboupohlavné, s pěti až osmi okvětními lístky. Plodem je nám známý pomeranč odborně nazýván hesperidium. Plod má oranžové zbarvení a dorůstá do velikosti zhruba 8cm. Plod je chráněn slupkou, která se vykazuje hořkou až trpkou chutí a typickou vůní. Obsahuje látku synefrin, která je strukturou podobná efedrinu a adrenalinu, ale nevykazuje nežádoucí účinky efedrinu. Používá se na odbourávání tuků či na pálení žáhy.

Obsahové látky

Silice: Mají dezinfekční účinky, jsou dráždivé. Široké pole Působnosti.

Terpenoidy: Vonné látky lipofilní povahy.

Estery: Organické látky, ve vodě nerozpustné. Dodávají aroma květům, plodům.

Léčivé vlastnosti:  Užívá se preventivně na zažívací obtíže, při nespavosti, alergických reakcí, Má uklidňující účinky, působí na stavy úzkosti, deprese, stresu i vzteku. Na kůži má uklidňující a hojivé účinky. Pleť hloubkově hydratuje a osvěžuje. Má protizánětlivé účinky. Chrání pleť před vnějšími vlivy jako je slunce a vítr. Používá se na citlivou, křehkou a zralou pleť. Napomáhá při odvykání kouření a hubnutí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *